Рішення № 17 від 17.03.2017 р.

РІШЕННЯ

 

17  березня 2017р.                                                                                  м. Хмельницький

 

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Хмельницької області у складі дисциплінарної палати у складі голови палати Свірневської Н.В., т.в.о. секретаря палати Желіхівського О.М., членів палати Стасишина А.Л., Дем’янової О.В., Стьопіна О.Ю., за участі голови КДКА Хмельницької області  Прядуна В.Б., розглянувши дисциплінарну справу про притягнення до дисциплінарної відповідальності адвоката_1 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № ***, видане 15.06.2011р. Хмельницькою обласною КДКА, адреса здійснення адвокатської діяльності – 32300, Хмельницька область, м. Камянець-Подільський, пр. ***),-

 

встановила:

 

На розгляді Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області перебуває скарга Особи_1 на дії адвоката_1.

Рішенням від 17 лютого 2017 року КДКА Хмельницької області в складі дисциплінарної палати порушено дисциплінарну справу відносно адвоката_1.

Зміст скарги полягає в тому, що адвокат_1 без відповідної угоди про надання правової допомоги зі скаржником, а лише за постановою судді Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Драча І.В. про залучення його для участі у справі в якості захисника про притягнення Особи_1 до адміністративної відповідальності, приймав участь при розгляді адміністративної справи в якості  захисника Особи_1.  Адвокат ні разу зі скаржником не спілкувався, скаржник доручень адвокату не давав. Після отримання адвокатом копії постанови суду -  не повідомив Особу_1 про наявність такої постанови  та не оскаржив її у встановлені строки.

Адвокат_1 надав письмове пояснення в якому не заперечив своєї участі в адміністативній справі про притягнення скаржника до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП в якості захисника останнього без укладення відповідного договору про надання правової допомоги. Свою участь в адміністративній справі адвокат пояснив тим, що йому надали відповідну постанову судді про залучення його в якості захисника Особи_1. Зі скаржником адвокат  не спілкувався перед судовим засіданням оскільки, як він стверджував,  Особа_1 перебував на лікуванні, на телефонні дзвінки не відповідав. Адвокат вважає, що в ситуації, яка виникла,  відбулось порушення норм прпоцесуального права зі сторони суду а не з його сторони.   

В ході засідання дисциплінарної палати, на якому був присутній адвокат_1, останній повідомив, що перед початком судового засідання він клопотав про перенесення розгляду дисциплінарної справи оскільки був відсутній Особа_1, але його клопотання не було задоволено. Апеляційну скаргу адвокат не подавав по тій причині, як він вважає, що тим самим він би порушив право клієнта на оскарження постанови суду до апеляційного суду.

Проаналізувавши матеріали справи вбачається, що 02.12.2016р. по справі №2676/*** при розгляді справи про притягнення до адміністративної відповідальності Особи_1 адвокат_1, не уклавши зі скаржником  договору про надання правової допомоги, приймав участь в якості захисника Особи_1  без укладеного з клієнтом договору про надання правової допомоги, отже  адвокат не мав повноважень на захист інтересів Особи_1 при розгляді адміністративної справи в суді. Дисциплінарна палата критично оцінює пояснення адвоката з приводу його клопотання перед судовим засіданням про перенесення розгляду справи , оскільки як видно  із самої постанови суду, це питання в суді не розглядалось. Крім цього, у постанові суду зазначено, що «з метою забезпечення права на захист, Особі_1 було призначено захисника і продовжено судовий розгляд з участю адвоката, який орієнтував закрити провадження» без мотивування суду на підставі яких документів було фактично призначено адвоката для захисту інтересів скаржника.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 21 З.У. «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат зобов’язаний дотримуватися присяги адвоката України та правил адвокатської етики.

Статтею 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»  чітко регламентовано, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути:

1)  договір про надання правової допомоги;

2)  довіреність;

3)  ордер;

4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Відповідно до п.1 ст. 27. Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»   договір про надання правової допомоги укладається в письмовій формі.

Згідно зі ст. 14 Правил адвокатської етики адвокат надає правову допомогу відповідно до законодавства України про адвокатуру та адвокатську діяльність на підставі договору про надання правової допомоги.

Пунктом 5 ст. 17 Правил адвокатської етики встановлено, що до підписання договору про надання правової допомоги у справі, що підлягає судовому розгляду, адвокат повинен з’ясувати всі відомі клієнту обставини, які можуть позначитися на визначенні наявності правової позиції у справі та її змісті, та запитати і вивчити всі відповідні документи, які є в розпорядженні клієнта.

Вимоги  ч.2 п.3 ст. 31 З.У. «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачають, що накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю може застосовуватися виключно у разі грубого одноразового порушення Правил адвокатської етики.  

Враховуючи те, що в діях адвоката щодо захисту інтересів клієнта без відповідного договору про надання правової допомоги, що призвело до визнання скаржника винним у скоєнні адміністративного правовопорушення та порушило його право на захист є ознаки грубого одноразового порушення Правил адвокатської етики, і тому дисциплінарна палата прийшла до висновку про застосування до адвоката дисциплінарного стягнення у виді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 21,26,27,31, 35, 40, 41,42 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Хмельницької області у складі дисциплінарної палати -

 

В И Р І Ш И Л А:

 

Притягнути адвоката_1 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № ***, видане 15.06.2011р. Хмельницькою обласною КДКА, адреса здійснення адвокатської діяльності – 32300, Хмельницька область, м. Камянець-Подільський, пр. ***)  до дисциплінарної відповідальності у виді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік.

Рішення може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його прийняття до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії або до суду.

 

 

Голова Кваліфікаційно-дисциплінарної

комісії адвокатури Хмельницької області                                                   В.Б. Прядун

 

Голова дисциплінарної палати

КДКА Хмельницької області                                                            Н.В. Свірневська

 

Т.в.о. секретаря дисциплінарної палати

КДКА Хмельницької області                                                            О.М. Желіхівський