Рішення № 47 від 24.11.2015

 

 

РІШЕННЯ

 

24 листопада 2015 р.                                                                                  м. Хмельницький

 

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Хмельницької області у складі дисциплінарної палати у складі голови палати Свірневської Н.В., секретаря палати Тарадай О.Т., членів палати Стасишина А.Л., Кузняка А.А., Стьопіна О.Ю., Желіхівського О.М., Дем’янової О.В. розглянувши дисциплінарну справу за скаргою громадянина Австрії ОСОБА 1 та ТОВ «Будсервіскомплект» щодо адвоката 1 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №  від 23.03.2005 р. видане Хмельницькою обласною КДКА),

 

ВСТАНОВИЛА

 

На розгляді дисциплінарної палати КДКА Хмельницької області перебувають скарги громадянина Австрі ОСОБА 1 та ТОВ «Будсервіскомплект» щодо адвоката 1, які об’єднані в одне провадження з огляду на спільність ряду викладених фактів.

У скаргах йдеться про наступне. Громадянин Австрійської Республіки ОСОБА 1  є власником ТОВ «Будсервіскомплект» через належну йому компанію «БМВ Бетайлігунгсгезельшафт м.б.х».

8.10.2014 р. адвокатом 1 на підставі довіреності від «БМВ Бетайлігунгсгезельшафт м.б.х» було проведено державну реєстрацію зміни керівника ТОВ «Будсервіскомплект» та реєстрацію зміни складу засновників. При проведенні дій, що передували реєстрації адвокатом 1 було укладено договір, з обох сторін якого виступив адвокат 1. Тобто адвокат 1, діючи на підставі довіреності, уклав угоду на свою користь.

На підтвердження вимог скарги надано копії ряду документів та судових рішень.

Письмових пояснень адвокат 1 не надав, поштові відправлення, направлені на адресу, повідомлену скаржником та зазначену в Єдиному реєстрі адвокатів України повертаються за закінченням терміну зберігання.

В ході розгляду дисциплінарної справи встановлено наступне.

22.10.2014 р. адвокат 1 діючи на підстав довіреності та в інтересах ТОВ «Будсервіскомплект» уклав договір купівлі-продажу частки у статутному фонді. В результаті укладення такого договору адвокат 1 став власником ТОВ «Будсервіскомплект».

В подальшому 14.11.2014 р. адвокат 1 подав зазначений договір державному реєстратору як договір про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства для проведення державної реєстрації змін керівника та учасників товариства.

Діючи як керівник ТОВ «Будсервіскомплект» адвокат 1 24.07.2015 уклав два договори купівлі-продажу земельних ділянок за суттєво заниженою ціною.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.05.2015 р. та постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2015 р. запис Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо зміни керівника ТОВ «Будсервіскомплект» визнано протиправним та скасовано. Серед іншого суд послався і на незаконність укладення договору від 22.10.2014 р. внаслідок невідповідності приписам ст. 238 ЦК України.

У такий спосіб судовими рішеннями, що набули чинності, підтверджено протиправність поведінки адвоката 1 щодо отримання ним статусу керівника ТОВ «Будсервіскомплект».

Згідно ч. 3 ст. 238 ЦК України представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах.

У відповідності до ст. 31 Правил адвокатської етики, адвокат не може укладати з клієнтом, доручення якого перебуває в його провадженні, договорів майнового характеру, окрім договорів про засоби забезпечення зобов’язань клієнта щодо сплати гонорару або погашення фактичних видатків, пов’язаних із виконанням доручення.

За правилами ст. 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат зобов’язаний дотримуватись присяги адвоката та правил адвокатської етики. Адвокату забороняється використовувати свої права всупереч правам, свободам та законним інтересам клієнта.

Зазначені вище дії адвоката 1 складають дисциплінарний проступок, передбачений п. 3 ч. 2 ст. 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» - порушення присяги адвоката України; невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов’язків; порушення інших обов’язків адвоката, передбачених законом.

Як вбачається з матеріалів перевірки укладення договору купівлі-продажу частки в статутному фонді стало першим кроком вчинення цілого ряду дій, спрямованих на заподіяння шкоди інтересам клієнта і довірителя. Грубе порушення законодавства адвокатом 1 обумовило необхідність відновлення справедливості в численних судових процесах.

Діями адвоката 1 заподіяна значна шкода інтересам адвокатури, оскільки вчинене істотно підриває авторитет адвокатури; знищує повагу до статусу адвоката; створює в суспільстві негативне уявлення про адвокатуру. Значна шкода спричинена і заявнику, який зазнав матеріальних втрат і моральних страждань.

Зважаючи на те, що 30 вересня 2015 р. адвоката 1 було притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а також з огляду на те, що порушення, яке розглядається в даній дисциплінарній справі складається з кількох дій, палата приходить до висновку про систематичність порушення адвокатом 1 правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури України.

Керуючись ст. 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ст. 63 Правил адвокатської етики, палата

 

ВИРІШИЛА

 

Притягнути адвоката 1 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № від 23.03.2005 р. видане Хмельницькою обласною КДКА), до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку та застосувати до нього дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його прийняття до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або до суду.

 

 

Голова Кваліфікаційно-дисциплінарної

комісії адвокатури Хмельницької області                                                          В.Б. Прядун

 

Голова дисциплінарної палати

КДКА Хмельницької області                                                        Н.В. Свірневська

 

Секретар дисциплінарної палати

КДКА Хмельницької області                                                                    О.Т. Тарадй